En dag på Lilla Bärbacken

Barnen kommer med en förälder till sin avdelning på morgonen. I hallen finns en plats för varje barn där ytterkläder och extrakläder förvaras. En frukostbuffé står uppdukad för de barn som inte ätit frukost hemma.

Pedagogerna tar emot i hallen eller inne på avdelningen. Du som förälder har möjlighet att berätta om barnets dagsform och behov. Nu väntar kamraterna och leken.

Under dagen erbjuds en mängd aktiviteter. Leka och lära med sakerna inomhus, måla och pyssla, lyssna när en vuxen läser böcker, sångstunder och andra samlingar, promenader, utelek, lunch, mellanmål och sovstund utomhus eller vilostund inomhus.

Dagen är slut och barnen hämtas. Pedagogerna berättar tillsammans med barnet om hur dagen varit och om det händer något särskilt under morgondagen.

KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild
KMS Skola Bild